BASIN AÇIKLAMASI; Manisa da güncel Covid-19 vakaları ve Sağlığın durumu

BASIN AÇIKLAMASI; Manisa da güncel Covid-19 vakaları ve Sağlığın durumu

26/11/2020

BASINA VE KAMUOYUNA


Covid 19 salgınının 10. Ayına geldik. Salgın azalmadı, yaygınlaştı. Yöneticilerimiz, yetersiz ve gecikmiş tedbir kararları ile sorumluluğu vatandaşa, yükü sağlık çalışanlarına yüklediler. Bugün itibarıyla Manisa’da Covid19 salgınında geldiğimiz noktayı açıklamak, kamuoyunu bilgilendirmek, öneriler sunmak üzere buradayız.

Manisa’da Covid 19 saptanan yeni olgu sayısı günlük 3000’e dayanmıştır. İlçelerdeki yoğunluk ve yatak kapasitesindeki kısıtlılık nedeniyle, merkeze sevk edilen hasta sayısı çok fazladır. Manisa merkezde hizmet veren hastanelerin de yataklı servisleri ve yoğun bakımları dolu olduğundan hastalar acilde yatak boşalmasını beklemektedir. Tüm hastanelerde servis ve yoğun bakım yatak kapasitesi belirgin ölçüde artırılmasına rağmen bu yeni yataklar da ihtiyaca yetmemektedir. Yoğun bakım yatağı ve solunum cihazı kapasitesini artırmak üzere hastanelere yeni malzemeler gönderilse de, bu yeni açılan servislere hizmet verecek yeni personel olmadığından verimli kullanılmaları mümkün değildir. Hastanelerde serviste ya da yoğun bakımda yatan hastalar kısa sürede çıkamadığı, yataklar günlerce boşalmadığı için, her gün bunlara yenilerinin eklenmesiyle kapasitenin sınırları zorlanmaktadır.

Hastanelerdeki bu iş ve hasta yoğunluğu nedeniyle, Covid dışında kalan hastaların hastaneye, hekime ulaşmaları zorlaşmış, tanı ve tedavi gecikmeleri nedeniyle mağduriyetler oluşmaya başlamıştır. Neredeyse bir beyin kanaması, bir kalp krizi gibi acillere bile ayıracak yoğun bakım yatağı kalmamıştır.

Aile hekimlerinin izlem yapması gereken karantinadaki Covid19 pozitif veya temaslı kişilerin sayısı, hekim başına 150-200 civarıdır. Bu izlemler yanı sıra günlük hasta muayenesi, gebe ve bebek izlemleri, rutin aşılamalar derken, yetişilmesi mümkün olmayan bir iş yükü aile hekimlerinin sırtına yüklenmiştir. Sağlık çalışanlarının çoğunun Covid19’a yakalanması nedeniyle kapatılan aile hekimliği merkezleri vardır. Hizmetteki aksamalar, aile hekimliklerinde çalışan hekimlere ve sağlık çalışanlarına şiddet sonucunu doğurmaktadır.

Filyasyon ekiplerinin Covid19 pozitif olgulara ve temaslılarına yetişmesi çok güçleşmiştir. Evde izlenen Covid19 hastalarına teslim edilen ilaçların değişkenlik göstermesi, yeterli bilgilendirme olmadan bu ilaçların kullanımının kişilerin inisiyatifine bırakılması da tedavinin aksamasına, bulaş süresinin uzamasına, klinik durumun ağırlaşmasına, hastaneye başvuruların artmasına yol açmaktadır.

Sağlık çalışanlarının tamamında yorgunluk, bezginlik, tükenmişlik gözlenmektedir. Şu ana kadar yaşamını yitiren sağlık çalışanı sayısı 180’i geçmiştir. Her gün birlikte mesai yaptığımız arkadaşlarımızdan en az 5’inin Covid 19’a yakalandığı haberini alıyoruz. Sadece sağlık çalışanları değil, aileleri de hem risk altında, hem endişe içindedir. Beden yorgunluğu yanı sıra kaygı bozuklukları başta olmak üzere ruhsal sıkıntılar yaşar hale geldik. Tükendik, ölüyoruz ama sesimizi ne halkımıza, ne yöneticilerimize duyuramıyoruz.

Bu salgın bu hızla devam ederse, salgının yayılımını önlemek üzere gerekli adımlar hemen şimdi atılmazsa, süreç uzadıkça


 • Sağlık sistemi taşıyamayacağı bir yük altında, çökme aşamasına gelecektir. İş gücü ve kapasite yetersizlikleri, her gün eksilen sağlık ordusu derken hastalarımızın tedavisiz kalacağı günler gelecektir. Sağlık harcamaları artacak, bütçe yetmeyecektir.

 • İlk ve orta öğretim yanı sıra üniversitelerdeki eğitimde yaşanan aksaklıklar, zaman kayıpları telaf edilemez noktaya gelecektir. Uzun vadede eğitimdeki kayıpların bedelini sosyal ve maddi olarak, yine ülkemiz ve toplum ödeyecektir.

 • Ekonomi iyiye değil, kötüye gidecektir. Ticari işleyiş daha da bozulacaktır.

 • Toplumda artan ruhsal sıkıntılar, endişe ve gerginlikler, toplumsal huzuru bozacaktır.

Bütün bu kötü gidişe dur demek için yapılacaklar bellidir. İnsandan insana bulaşan bir salgın hastalıkla nasıl mücadele edileceği bilimsel olarak çok iyi ortaya konmuştur. Deneme- yanılmalarla, oyalanmalarla kaybedecek vakit yoktur. Buna göre yapılması gerekenler, zor olsa da aciliyetle uygulamaya konmalıdır:

 • Salgının yönetiminde etkin, şeffaf bir programa geçilmeli, meslek örgütleri ve uzmanlık dernekleri, konunun uzmanı her türlü kurum sürece dahil edilmelidir.

 • En az 2 hafta, ideal olarak 4 hafta sağlık, gıda ve mutlak gerekli belediye hizmetleri dışında kapanmaya gidilmesi gereklidir.

 • Çalışma yaşamının esnek, dönüşümlü, evden online olarak sürdürülmesi, ortamlarda bir araya gelen veya toplu ulaşım araçlarını kulanan kişi sayısının düşürülmesi gereklidir.

 • Kapanma ve çalışma yaşamının yavaşlaması nedeniyle vatandaşların yaşayacağı ekonomik kayıpların, sosyal devlet anlayışı ile telafi edilmesi, ülke kaynaklarının vatandaşı destekleyecek şekilde düzenlenmesi gereklidir.

 • Halen en büyük bulaş ortamı kapalı alanlar, evlerde hane içi temastır. Evlerde temasın çekirdek aile bireyleri ile sınırlandırılması, eş dost, akraba, komşu ziyaretlerinin, toplu etkinliklerinden mutlak olarak kaçınılması gereklidir.

 • Hane içi yayılımın önüne geçmek için hastaneye yatışına gerek olmayan Covid19 hastalarının izolasyon ve takibi, kamu pansiyon, yurt, kapalı spor salonu, kapalı fuar alanları gibi kullanıma uygun ortamlarda yapılmalıdır. Tüm temaslılardan semptomu olup olmamasına bakılmaksızın test alınmalı ve asemptomatik bulaştırıcılar saptanmalıdır.

 • Sağlık müdürlükleri, işyeri hekimleriyle işbirliği içerisinde organize sanayi bölgelerinde pozitif vakalarının tespit edilmesi, temaslılarının izlenmesi ve testlerinin yapılması yönünde sıkı çalışmalar yürütmelidir.

 • Sağlık sisteminin sadece malzeme ile değil, yeni personel alımı ile güçlendirilmesi şarttır. Sahada 10 aydır gece gündüz, aralıksız çalışan sağlık çalışanlarına hak ettikleri ödemelerin, izin, istifa ve emeklilik haklarının verilmesi, Covid192un meslek hastalığı sayılarak özlük haklarının güvenceye alınması gereklidir.

 • Birinci önceliğimiz toplumun sağlığı ise ikincisi eğitimin yeniden düzene konması olmalıdır. Eğitim dönemindeki çocuklarımızın, gençlerimizin kaybettiği zamanı, verimi yerine koyacak yeni planlamalara odaklanılmalıdır.

Manisa Tabip Odası olarak süreci yakından izlemek, yöneticilerimize gerekli uyarıları yapmak, halkımızı bilgilendirmek ve uyarmak bizim görevimizdir. Hem yöneticilerimizden, hem halkımızdan, herkesin üzerine düşen sorumluluğun bilinciyle hareket etmesini, Covid 19 salgınıyla mücadele etmek üzere toplumsal bir dayanışma içine girmesini talep ediyoruz.


MANİSA TABİP ODASI YÖNETİM KURULU

“HASTANE BAHÇESİNDE ACİL TIP UZMANI ÖLÜ BULUNDU” HABERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA Önceki

“HASTANE BAHÇESİNDE ACİL TIP UZMANI ÖLÜ BULUNDU” HABERİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

SAĞLIKTA ŞİDDETE SON !!! MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ. Sonraki

SAĞLIKTA ŞİDDETE SON !!! MESLEKTAŞIMIZIN YANINDAYIZ.

Basın bültenine abone olun

Son gelişmelerden anında haberdar olmak için basın bültenine abone olun.